Niezawodny zestaw latarek LedlenserSolidne źródło światła jest bardzo istotnym elementem wyposażenia - nie tylko w podróży ale również w codziennych czynnościach. Pisałem już wcześniej o tym, czym należy kierować się przy wyborze latarki. Dzisiaj chciałbym zaprezentować Wam zestaw latarek, który sprawdzi się niemal w każdej sytuacji.Jeśli stoicie przed decyzją o zakupie porządnej latarki i chcecie zapoznać się z podstawowymi kwestiami istotnymi przed tym krokiem, zerknijcie tutaj - być może rozjaśni Wam to nieco tematykę możliwych źródeł światła, jego mocy, sposobów zasilania latarek oraz konkretnych ich rodzai, dostępnych obecnie na rynku. 

Tymczasem w tym artykule, chciałbym zaprezentować Wam trzy zasadniczo odmienne latarki firmy Ledlenser, które w moim odczuciu składają się na niezawodny, przenośny zestaw oświetlenia. Wybór ten jest oczywiście w pełni subiektywny. Oferta tej marki jest bardzo szeroka a ja wybrałem tylko trzy spośród wszystkich dostępnych modeli. Kierowałem się przy tym nie tylko mocą światła, które latarki są w stanie wygenerować. Zależało mi również na tym, aby zestaw był atrakcyjny dla użytkownika w aspekcie ekonomicznym, aby był lekki i łatwy w przenoszeniu, a przede wszystkim, żeby przydawał się w możliwie najszerszym spektrum czasowo-sytuacyjnym. Bardzo dziękuję sklepowi latarki-ledlenser.pl za udostępnienie poniższych latarek na potrzeby niniejszego artykułu.

Już po samych opakowaniach można stwierdzić, że ich zawartość będzie mocno zróżnicowana.


Zacznijmy od najmniejszego pudełka. Wewnątrz znajduje się latarka Ledlenser K2.


Jej wymiary są bardzo niepozorne, jednak potrafi zaskoczyć swymi osiągami. Ta mini-latarka ma długość zaledwie 5 cm i waży jedynie 20 g, a jednak generuje światło o mocy 25 lumenów i zasięgu około 20 metrów. Zasilana jest czterema malutkimi, płaskimi bateriami AG13, które starczają na około sześć godzin ciągłego świecenia (zaznaczyć jednak należy, że moc światła spada w tym czasie stopniowo do 1 lumena). Latarkę włącza się poprzez dokręcenie głowicy, a nie przez tradycyjny przycisk, co uniemożliwia przypadkowe włączenie się jej w kieszeni.


Idealnie nadaje się ona jako brelok do kluczy, dzięki czemu zawsze można mieć ją pod ręką, jako pomocnicze źródło światła. Kosztuje niecałe 40 zł. Zapewne znajdą się osoby, które stwierdzą, że w dobie smatfonów taka latarka jest zbędnym gadżetem. Ja jestem jednak innego zdania. Przede wszystkim, telefon nie zawsze noszę przy sobie, podczas gdy klucze towarzyszą mi przy każdym wyjściu z domu. Ponadto, baterie smartfonów są stosunkowo mało żywotne, dlatego ich energię wolę zarezerwować dla czynności, do których urządzenia te są przeznaczone, czyli do dzwonienia i przeglądania Internetu.

Jedyną wadą, jaka faktycznie przychodzi mi na myśl w przypadku tej latarki, jest brak możliwości ogniskowania światła. Nie wydaje mi się to jednak niezbędną funkcją w tego typu urządzeniu. Gdyby komuś jednak bardzo na tym zależało, można zaopatrzyć się w trochę droższy i nieznacznie większy model Ledlenser K3, w którym udostępniono już taką opcję.


Kolejnym urządzeniem jest latarka czołowa Ledlenser MH2.


Jest to podstawowa latarka z outdoorowej serii Ledlenser MH. Posiadam, co prawda, w swoim wyposażeniu również najbardziej zaawansowany model z tej serii - MH10, jednak uważam, że na potrzeby opisywanego tutaj zestawu, latarka MH2 jest w zupełności wystarczająca. Przede wszystkim, jest znacznie tańsza, gdyż kosztuje niecałe 132 zł, podczas gdy wspomniana MH10, to koszt rzędu prawie 400 zł. Ponadto, latarka ta zasilana jest ogólnie dostępnymi bateriami typu AAA (tzw. małe paluszki), dzięki czemu łatwo zapewnić sobie zapas energii na długie wyjazdy, w czasie których nie ma możliwości ładowania akumulatorów stosowanych w mocniejszych latarkach (chociażby w MH10, gdzie użyto ogniwo litowo-jonowe typu 18650). MH2, jako latarka podstawowa, generuje światło o mocy 100 lumenów i zasięgu 100 metrów, wystarczające na około 10 godzin ciągłej pracy. Posiada również tryb energooszczędny o mocy 15 lumenów, wystarczający na około 40 godzin. Ponadto, wyposażono ją także w funkcję stroboskopu, która może się przydać podczas wzywania pomocy. W każdym trybie snop światła może być bezstopniowo ogniskowany za pomocą pokrętła. Na czas transportu latarkę można zablokować, dzięki czemu nie ma możliwości przypadkowego rozładowania baterii. Parametry latarki MH2 w zupełności wystarczają do oświetlania szlaku w czasie wędrówek oraz do wszelkich czynności obozowych.

Jeśli chodzi o wady, to zauważam tylko jedną: brak futerału w zestawie. Niektórzy mogą wytknąć również brak górnego paska chroniącego przed zsuwaniem się latarki na czoło, jednak dla mnie paski takie nie są w ogóle potrzebne a wręcz często mi przeszkadzają, ponieważ potrafią zsuwać się na bok głowy. Tymczasem latarka MH2 bez zastosowania owego paska bardzo dobrze trzyma się na głowie, nawet przy energicznych ruchach i podczas biegu, zapewne dzięki niewielkiej wadze 105 g.


Ostatnią pozycją w zestawie, jest latarka ręczna Ledlenser MT10.


Jest to niewielka (niecałe 13 cm długości) i lekka (156 g wraz z akumulatorem) latarka o sporej mocy. Generuje ona światło rzędu 1 000 lumenów, sięgające na około 180 metrów i starczające na około 6 godzin ciągłego świecenia. W trybie o średniej mocy jest to 200 lumenów, 100 metrów i 15 godzin a w trybie energooszczędnym 10 lumenów, 20 metrów i aż 144 godziny pracy.


Latarka zasilana jest pojemnym akumulatorem litowo-jonowym typu 18650, który może być ładowany zarówno ładowarką sieciową, samochodową, jak i przez port USB. We włączniku latarki umieszczono diody informujące o stanie naładowania baterii. Latarka posiada funkcję bezstopniowego ogniskowania światła oraz blokadę na czas transportu. Ponadto, można ją zaprogramować i dostosować do naszych potrzeb tak, aby po wciśnięciu włącznika najpierw zapalało się mocne światło a każde kolejne wciśnięcie zmniejszało jego moc lub odwrotnie - aby najpierw zapalało się słabe światło a kolejne wciśnięcia zwiększały jego moc. Do zestawu dołączono poręczny futerał, smycz na nadgarstek oraz kabel do ładowania. Latarkę tę można nabyć za niecałe 400 zł. Stanowi ona świetne uzupełnienie poprzednich latarek i przyda się w sytuacjach, w których potrzebne jest naprawdę mocne światło. Znajdą się oczywiście inne latarki o znacznie większej mocy, jak choćby ekstremalnie jasna Ledlenser X21R.2 (3 200 lumenów, zasięg 700 metrów), jednak byłaby ona zbyt droga (niemal 2 000 zł), za ciężka (1,3 kg) i za duża (40 cm długości) na potrzeby opisywanego tu zestawu. Przedstawiona powyżej latarka MT10 stanowi dlatego bardzo udany kompromis pomiędzy oferowanymi parametrami (jasność, zasięg, ciężar i rozmiar) a ostateczną ceną produktu.

Jedyną wadą jakiej się dopatrzyłem, to trochę zbyt gładki uchwyt, jednak przy zastosowaniu smyczy, ryzyko przypadkowego upuszczenia latarki spada niemal do zera.


Dla zobrazowania możliwości latarki MT10 przedstawiam porównanie dwóch zdjęć z nocnym widokiem na budynki odległe o osiemdziesiąt metrów - pierwsze bez użycia latarki a drugie po jej włączeniu.


Podsumowując, zestaw latarek K2, MH2 i MT10 stanowi uniwersalne źródło światła, które sprawdzi się w niemal każdych warunkach. Składają się na niego: będąca zawsze pod ręką latarka pomocnicza (K2), solidna i ekonomiczna latarka użytku zasadniczego (MH2) oraz imponująca swymi parametrami latarka nagłej potrzeby (MT10).


Tak jak napisałem na początku, w ofercie marki Ledlenser bez problemu można znaleźć latarki o lepszych parametrach, jednak w powyższym zestawieniu zależało mi na znalezieniu złotego środka pomiędzy osiągami oraz ceną produktów. Uważam, że udało mi się to osiągnąć, przynajmniej na moje własne potrzeby. Każdy może jednak zechcieć wybrać zestaw adekwatny do jego indywidualnych wymagań. W tym celu zachęcam do zapoznania się z pełną ofertą sklepu latarki-ledlenser.pl. Jest w czym wybierać! 


Testując powyższe latarki, po raz kolejny przekonałem się już, że produkty Ledlenser nie bez powodu uznawane są za jedne z najlepszych na rynku. Spośród konkurencji wyróżnia jest natomiast pewne rozwiązanie technologiczne, chronione międzynarodowym patentem, nie stosowane przez innych producentów. Chodzi o fakt, iż w większości latarek Ledlenser, do ogniskowania światła wykorzystuje się soczewkę wklęsło-wypukłą, która ogniskuje 100% wytworzonego światła. Każde inne rozwiązanie zastosowane w latarkach ręcznych i czołowych w temacie ogniskowania oznacza mniejszą skuteczność. Jestem przekonany, że każdy użytkownik sprzętów owej marki szybko doceni ich jakość, osiągi i trwałość wykonania.

Komentarze

Miłośnikom Historii polecam Historykon.pl

oraz HISTORIA.org.pl

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien

Patroni medialni bloga:

Historykon.pl Historia.org.pl Polska Organizacja Turystyczna