Główny Szlak Beskidzki - przewodnik Compass


"Turyście, który chce podjąć wyzwanie, sprawdzić własne siły i zobaczyć wiele ciekawych miejsc polecamy przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB). Ponad 500 km, prawie wszystkie grupy górskie polskich Beskidów, panoramy z najwyższych szczytów, przyjazna atmosfera schronisk, a w lecie baz namiotowych, parki narodowe, rezerwaty, drewniane kościoły i cerkwie - to wszystko można zobaczyć przemierzając ten beskidzki szlak."

Tymi słowami rozpoczyna się świetny przewodnik autorstwa Agaty Hanula, wydany przez powszechnie doceniane Wydawnictwo Compass. Przedstawia on szczegółowo najdłuższy i najbardziej popularny szlak górski w Polsce. Zachęcam do zapoznania się z najnowszym wydaniem tego przewodnika, które może okazać się dla Was początkiem wielkiej przygody!
Główny Szlak Beskidzki został oznakowany w dwudziestoleciu międzywojennym, w latach 1924-35 z inicjatywy Kazimierza Sosnowskiego a w znacznej części zaprojektowany przez Mieczysława Orłowicza. Oboje byli oni zasłużonymi działaczami na rzecz propagowania krajoznawstwa w II RP. Szlak, który wtedy stworzyli miał ponad 800 km długości i przebiegał od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Szybenego we wschodniej części Czarnohory, natomiast planowano go jeszcze przedłużyć na teren Zaolzia. Plany te zostały pokrzyżowane przez wybuch II WŚ, która ostatecznie zmieniła kształt granic naszego kraju. W wyniku tego GSB skrócił się do nieco ponad 500 km, ponieważ znaczna jego część znajdowała się odtąd na terenie Ukrainy. Tak czy inaczej, nadal przedstawia on piękne beskidzkie tereny. Tak jak na początku, tak również i teraz jeden z jego końców znajduje się w Ustroniu. Drugi koniec ulokowano w Wołosatem w Bieszczadach. Jest to zdecydowanie jeden z najciekawszych polskich szlaków turystycznych, którego zwiedzanie można zaplanować jako jedną długą wyprawę lub kilka mniejszych wycieczek, każda w innym paśmie górskim.

Osobom chcącym zrealizować to wyjątkowe wyzwanie polecam bardzo dobry przewodnik po Głównym Szlaku Beskidzkim, który został wydany przez Wydawnictwo Compass.


Jest to bardzo kompleksowe wydanie, które zawiera:

  • opisy miejscowości,
  • szczegółowe mapy w skali 1 : 50 000,
  • informacje teleadresowe schronisk PTTK,
  • ciekawe miejsca,
  • najcenniejsze zabytki,
  • ciekawostki historyczne,
  • okoliczne atrakcje,
  • imprezy cykliczne,
  • inne ciekawostki.

Znajdziecie w nim szczegółowe omówienie szlaku na całej jego rozciągłości - od Beskidu Śląskiego, przez Beskid Żywiecki, Podhale, Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Niski po Bieszczady.


Przewodnik wyposażono w liczne rozkładane mapy, które wiernie odwzorowują ukształtowanie terenu, przebieg szlaków, wykresy, piktogramy oraz wszelkie inne, istotne detale map turystycznych. Kto jak kto, ale Compass zna się na mapach a ich wydawnictwa są powszechnie doceniane u uznawane, dlatego śmiało można powiedzieć, że omawiany tutaj szlak został przedstawiony przez prawdziwy autorytet w swojej dziedzinie.Poza mapami poszczególnych odcinków szlaku, zamieszczono tu również szczegółowe ich opisy wzbogacone pięknymi fotografiami.


Gorąco polecam zapoznanie się z tym przewodnikiem, ponieważ sprawdzi się on zarówno jako ciekawa lektura, jak i rzetelna pomoc na szlaku podczas podróży, która może okazać się Waszą największą górską przygodą w naszym kraju! 

Osoby zainteresowane nabyciem wydawnictwa odsyłam do źródła.

Miłośnikom Historii polecam Historykon.pl

oraz HISTORIA.org.pl

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien

Patroni medialni bloga:

Historykon.pl Historia.org.pl Polska Organizacja Turystyczna