Góra Biakło i Lipówki


Na Jurze, niedaleko Olsztyna koło Częstochowy znajduje się niewysoka lecz bardzo efektowna góra przywodząca na myśl swoim kształtem tatrzańskiego "śpiącego rycerza". Zapraszam na Górę Biakło, zwaną również Małym Giewontem oraz na nieodległe Lipówki.
Olsztyn koło Częstochowy znany jest głównie z ruin zamku wchodzącego w skład pasa Orlich Gniazd. Poza zamkiem w okolicach tej malowniczo położonej miejscowości można zobaczyć jednak znacznie więcej interesujących miejsc. Jednym z nich jest Góra Biakło. Inna jej nazwa brzmi Brodło. Stanowi ona bezleśny grzebień skalny, który wznosi się na wysokość 340 m n.p.m. nieco ponad kilometr na południe od centrum Olsztyna. Mały Giewont jest raczej jej przydomkiem niż zamienną nazwą. Podobieństwo do tatrzańskiego Giewontu jest łatwo zauważalne mimo, że Biakło jest aż o 1554 metry od niego niższe. Pomimo ponad pięciokrotnej różnicy wysokości, obie góry zbliża do siebie nie tylko ich charakterystyczny kształt ale również krzyże znajdujące się na ich szczytach.

20 lutego 2017


Miejsce to jest łatwo dostępne z darmowego parkingu położonego tuż przy głównej drodze. Wejście na szczyt nie powinno zająć więcej jak 15-20 minut. Już po chwili spaceru można cieszyć się pięknymi jurajskimi widokami.


Najbardziej wymagający fragment szlaku znajduje się tuż pod szczytem ale nie powinien on sprawić problemu nawet mało doświadczonym turystom.


Rzut oka w dół po pokonaniu owego fragmentu.


Po wejściu na szczyt, wzrok najbardziej przykuwa ażurowy krzyż, który został tu postawiony w 1993 roku podczas pielgrzymki pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia. Uczcili oni w ten sposób piętnastolecie pontyfikatu polskiego papieża Jana Pawła II.


Kolejną rzeczą, która rzuca się od razu w oczu i w zasadzie dominuje w otaczającym Biakło krajobrazie są ruiny Zamku Olsztyn.


Pomiędzy zamkiem a Biakłem wznosi się jeszcze jedna góra - Lipówki.


Na zboczach Biakła można zobaczyć pokaźnych rozmiarów iglicę skalną. To tyle jeśli chodzi o widok w kierunku północnym.


Z kolei na południu możemy podziwiać panoramę Rezerwatu Sokole Góry.


Jest to niska ale bardzo interesująca grupa wzniesień.


To tam znajdziemy jedną z największych jaskiń na całej Jurze.Poniżej zamieszczam jeszcze kilka widoków z biaklańskim krzyżem na pierwszym planie.

Ostatni rzut oka w kierunku zamku, po czym pora na zejście ze szczytu.


Ostatnie spojrzenie na skalny grzebień Góry Biakło. Zdecydowanie polecam wejście na tę górę. Nie dość, że rozpościerają się z niej bardzo ładne, jurajskie widoki, to jeszcze zyskuje się niepowtarzalną okazję zrobienia przymiarki do zdobycia jej większego, tatrzańskiego brata bliźniaka.


Tego dnia nie miałem już na to czasu, gdyż wybierałem się jeszcze do Rezerwatu Sokole Góry, jednak na zejściu z Biakła obiecałem sobie, że przy najbliższej okazji wejdę również na widoczne na horyzoncie wzgórze Lipówki.1 kwietnia 2017

Okazja nadarzyła się w Prima Aprilis i to nie jest żaden żart. Po wycieczce do Rezerwatu Zielona Góra i w Góry Towarne udało mi się jeszcze podjechać w to miejsce. Poniżej nieco bardziej wiosenny widok na Biakło niż ten prezentowany powyżej.


Z perspektywy północnej góra ta wygląda równie ciekawie.


Przede mną grzbiet Lipówek. Jest on znacznie bardziej rozciągnięty od strzelistego Biakła, przez co nie widać, że jest również o 10 metrów wyższy.


Pod szczytem Lipówek znajduje się niewielkie schronisko skalne.


Skałka szczytowa Lipówek, grupka alpinistów korzystająca z jej atutów, mój cień oraz łany wiosennych kwiatów. 


Biakło wraz z ciągnącym się za nim Rezerwatem Sokole Góry wyglądają ze szczytu Lipówek po prostu genialnie!


W drugą stronę roztacza się widok na Górę Zamkową z ruinami Zamku Olsztyn.


Po nacieszeniu się widokami pora na zejście ze szczytu.


Wejście na Lipówki okazało się idealnym dopełnieniem zwiedzania okolic Olsztyna k. Częstochowy.


Na pewno wrócę jeszcze kiedyś w te okolice. Na niewielkim obszarze o wymiarach 7 x 5 km znajduje się tu wiele atrakcyjnych miejsc turystycznych, z których, poza prezentowanymi  w tym artykule górami Biakło i Lipówki, udało mi się ostatnio opisać:

Szczerze polecam odwiedzenie wszystkich tych miejsc!
Zobacz inne miejsca na Jurze >>>
Komentarze

 1. Świetny artykuł. Spędzałem tam kiedyś sporo czasu i dobrze znam okolice. Fajnie wiedzieć o niej więcej. Może uda Ci się spenetrować pobliski obszar, który należy do Zespółu Jurajskich Parków Krajobrazowych (Gorzków Stary, Potaszowice, Brzeziny, Mzurów) - gorąco polecam i pozdrawiam,
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Byłem niedawno niedaleko okolic, o których piszesz ale nieco bardziej na południe i zachód, czego efektem był ten artykuł: https://wktoregory.blogspot.com/2017/02/orle-gniazda-powiatu-myszkowskiego.html. Pozdrawiam!

   Usuń

Publikowanie komentarza

Nowe komentarze będą widoczne po zatwierdzeniu.

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien