Kolorowe Jeziorka

Trasa na:       kilka godzin
Plan:             zobaczyć większość z Kolorowych Jeziorek
Dojazd:         autem na parking w Wieściszowicach (tu zostaw auto)
Dystans:        ok. 2 km

Kolorowe Jeziorka są zbiornikami wodnymi położonymi na zboczu Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich. Na początku XVIII w. mieszkańcy obecnej wsi Wieściszowice (wtedy była to niemiecka miejscowość o nazwie Rohnau) zaczęli wydobywać tu łupki pirytonośne. Tak powstała kopalnia pirytu, który był później przerabiany na kwas siarkowy. Na początku XX w. kopalnia została zamknięta a dawne wyrobiska wypełniła woda, tworząc malownicze jeziorka. Jest ich tu cztery: żółte, purpurowe, błękitne i zielone (zwane też czarnym). Zabarwienie wody w zbiornikach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk oraz działalnością glonów i drobnoustrojów. Purpurowe Jeziorko zawdzięcza zabarwienie głównie związkom miedzi i żelaza. Woda w tym zbiorniku jest roztworem kwasu siarkowego o pH 3–3,5. W pozostałych jeziorkach przeważają związki miedzi, nie siarki. Woda w nich jest znacznie czystsza, bez zapachu, czasami bywa bezbarwna.

Formacje skalne pozostałe ponad wyrobiskami kopalnianymiGrota, przejście na Żółte Jeziorko.Żółte Jeziorko. Jego kolor jest wywołany skałami złożonymi ze związków wapiennych i siarkowych.

Jeziorko Purpurowe, będące roztworem kwasu siarkowego.Sztolnie, w których wydobywano niegdyś piryt.Błękitne Jeziorko. Jego kolor jest wywoływany głównie przez pewien gatunek glonów i nie zawsze jest tak samo intensywny, zależy od ich ilości.

Nad Jeziorko Zielone (czasem zwane Czarnym) nie udało mi się już dojść ze względu na brak czasu. Jest ono jednak najmniejsze spośród ich wszystkich, położone jest najwyżej a w dodatku okresowo wysycha.

Kolorowe Jeziorka są zdecydowanie wartym odwiedzenia miejscem. Szlak przez nie prowadzący nie jest trudno, jest dobrze oznakowany, przez co stanowi dobry cel dla wycieczek rodzinnych. 
Zobacz inne miejsca w Rudawach Janowickich >>>
Komentarze

Publikowanie komentarza

Nowe komentarze będą widoczne po zatwierdzeniu.

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien