Lwia Góra i Skalny Most


Są takie miejsca w polskich górach, które wręcz kipią od przepełniającej je tajemniczości. Jednym z nich jest Lwia Góra ze znajdującymi się na niej Starościńskimi Skałami. Czy nie wydaje się bowiem zastanawiającym zniknięcie z samego szczytu góry 300 kg rzeźby? Już samo jej umiejscowienie w tak nietypowym miejscu jest czymś absolutnie niecodziennym a co dopiero fakt, że nagle tak po prostu znika... Co najlepsze, istnieją niewyjaśnione dotąd poszlaki, które mogą wskazać jej aktualny spoczynek! Zapraszam w Rudawy Janowickie!


Lwia Góra jest niewysokim lecz bardzo interesującym wzniesieniem w Rudawach Janowickich. Osiąga ona zaledwie 718 m. n.p.m., jednak na jej zboczach można uświadczyć wiele efektownych formacji skalnych. Jedną z grup skalnych, które robią największe wrażenie jest ta, która znajduje się na szczycie góry - Starościńskie Skały. Niegdyś miejsce to nosiło nazwę Mariannenfels, czyli z języka niemieckiego Skały Marii Anny, na cześć księżnej Marii Anny von Hessen-Homburg, żony Wilhelma, młodszego brata króla Prus Fryderyka Wilhelma III, która szczególnie ulubiła sobie to miejsce. Przed wejściem do kompleksu skał ustawiono żeliwną figurę lwa o wadze około 300 kg. Od niej góra wzięła swą nazwę. Niestety w latach 70'tych lew zniknął ze swego królestwa. Najpierw został strącony z półki skalnej, na której spoczywał, najprawdopodobniej przez nierozważnych turystów. Później zniknął zupełnie, gdyż ktoś go stamtąd wywiózł. Najprawdopodobniej znajduje się on obecnie nad zaporą nad Jeziorem Złotnickim.

Lew spoczywający niegdyś przed wejściem do Mariannenfels.
[fotografia archiwalna, źródło fotopolska.eu]

Lew nad zaporą nad Jeziorem Złotnickim (górny lewy róg zdjęcia).
[źródło zdjęcia: fotopolska.eu]

To samo miejsce, lew widziany z przodu.
[źródło zdjęcia: fotopolska.eu]

Trzeba przyznać, że podobieństwo jest uderzające. Ostatnio podobno zaczęto poruszać temat przewiezienia lwa na jego pierwotne miejsce. Dobrze by było aby solidnie zbadano sprawę a lew powrócił na swą Lwią Górę!

Przechodzimy do relacji z wycieczki na Lwią Górę.

Mapa trasy:

16 lipca 2016

Wędrówkę rozpoczynam nie w samym centrum Strużnicy ale nad stawem, gdzie zostawiam samochód.

Już chwilę po wejściu na szlak spotykam Skały Strużnickie.Na szczyt docieram dosyć szybko. Widok frontalny na Starościńskie Skały.


W tym miejscu niegdyś spoczywał lew. Po napisie "Mariannenfels" pozostał jeszcze niewyraźny ślad.

Wchodzimy wgłąb kompleksu skał.

Kompleks ten tworzy mały labirynt z pięknymi formami skalnych baszt, wąskich przejść, szczelin oraz mis zwietrzelinowych.Z miejsca tego rozpościerają się widoki na Góry Sokole, Masyw Skalnika oraz Podnóże Rudaw Janowickich. Bardzo dobrze widać także Karkonosze i Góry Kaczawskie.

Na horyzoncie Karkonosze przesłonięte nieco chmurami.


Po prawej taras widokowy z wykutymi w skale schodami.


Z tarasu widokowego widać dobrze Góry Sokole oraz Góry Kaczawskie.

Krzyżna Góra i Sokolik.

Po zwiedzeniu Skał Starościńskich udaję się w dalszą drogę.
Skała Piec


Stroma przepaść pod Piecem.

Kolejną niezwykle efektowną formacją skalną jest Skalny Most. Skała ta wznosi się na ponad 20 m.

Pomiędzy dwoma filarami znajduje się skalna kładka, od której miejsce wzięło swą nazwę.
Co ciekawe, zarówno Skalny Most, jak i sąsiadująca z nim Skała Piec, charakteryzują się podwyższonym promieniowaniem radioaktywnym.

Spod Skalnego Mostu kieruję się w drogę powrotną aby tego samego dnia wejść jeszcze na najwyższe szczyty Gór Sokolich - Krzyżną Górę i Sokolik. Miejsca te kryją z kolei historię zaginionego żeliwnego odlewu wielkiego orła. O tym jednak w osobnym poście.

Komentarze

 1. Skałki momentami przypominają błędne skały, nie słyszałem o tym miejscu, dzięki za opis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się widać pewne podobieństwo ale Skały Starościńskie nie są tak rozległe i nie tworzą takiego labiryntu. Mimo to warto odwiedzić to miejsce. Polecam!

   Usuń
 2. Bardzo fajne miejsce, polecam :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Nowe komentarze będą widoczne po zatwierdzeniu.

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien