Regietów, Rotunda i Zdynia

Trasa na:  9 dni
Plan:        przejść cały Beskid Niski - od Krynicy do Komańczy
Dojazd:     transport publiczny lub stop
Nocleg:     pod namiotem
Dystans:    ok. 160 km

Dzień:        trzeci, ok. 15 kmCała trasa (od zaznaczonej drogi w rzeczywistości były drobne odstępstwa ale nie dało się ich zaznaczyć, bo w niektórych miejscach droga nie przebiegała po szlakach):

Poprzednie dni wędrówki: pierwszydrugi

Dzisiaj trzeci dzień trasy, czyli przejście znad Blechnarki przez Regietów i Rotundę do Zdyni:

21 lipiec 2014

Poranek nad Regietowem:W tym miejscu, z widokiem na Rotundę, rozmawialiśmy z Łemkiem, który przyjeżdża jeszcze czasem w te strony. Opowiadał nam stare, czasem przykre historie z tych terenów.
Poniżej stary cmentarz w nieistniejącej już dzisiaj wsi Regietów. 

Wioska dzieliła się przed II Wojną Światową na Regietów Wyżny i Dolny. Po wojnie władze PRL wysiedliły je obie (a ponadto wiele innych wsi na tych terenach) w ramach Akcji "Wisła". Później w Regietowie Dolnym założono PGR. Tymczasem Regietów Wyżny po dziś dzień pozostał niezamieszkany. Za sprawą studenckiej bazy namiotowej życie nadal się w nim jednak tli.

 Ślady wojen, które przetoczyły się po tych ziemiach widoczne są niemal na każdym kroku. Tego dnia przechodziłem przez Cmentarz Wojenny nr 51 na samym szczycie Rotundy. Widoczny jest on na poniższych zdjęciach. Na pierwszym z nich kamienna tabliczka wskazująca w języku polskim i austriackim drogę na jeszcze inny cmentarz wojenny w Regietowie - nr 48. 

Na koniec kilka zdjęć ze Zdyni:
Nocleg na polu namiotowym, na którym za kilka dni odbędzie się festiwal Łemkowska Watra

Nadchodzącej nocy namiot przejdzie chrzest bojowy podczas  swojej pierwszej ulewy. Zdał egzamin - suchutko po całej nocy mocnego deszczu. 

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien