Odzież trekkingowa, czyli w co się ubrać w góry?

  Wybierając się w góry należy się dobrze ubrać.

Nie chodzi jednak o to, żeby wypełnić plecak zestawem ubrań czołowych marek, pozwalającym przetrwać w każdych warunkach. Nie powiem, miło byłoby wejść w posiadanie takiego sprzętu ale naprawdę nie jest Ci on potrzebny, by spełniać marzenia i wędrować po polskich górach o każdej porze roku. Jeśli nie wiesz jeszcze czy chodzenie po górach jest aby na pewno "dla Ciebie", na początek wystarczą Ci ciuchy, które w większości supermarketów kupisz za naprawdę małe pieniądze. 

Wybierając się w góry musisz zadbać o to, by w plecaku znalazły się tylko i zarazem wszystkie rzeczy potrzebne na cel bieżącej wyprawy. Od powyższego "tylko" zależeć może Twój ogólnie pojęty entuzjazm podczas całej wędrówki. Od "zarazem" natomiast, Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego nie możesz lekceważyć etapu wyjazdu, jakim jest staranne wybranie poszczególnych części ubioru, które będą ci później potrzebne.

Pamiętaj, że ciuchy, które założysz na siebie na szlak będą jedyną barierą pomiędzy Tobą a warunkami pogodowymi, które mogą nastąpić w zmiennym i kapryśnym, górskim klimacie. Ubieraj się "na cebulkę", czyli zakładaj kilka warstw ubrań, tak aby z jednej strony jak najlepiej odizolować się od chłodu a z drugiej, w każdej chwili móc dostosować ubiór przez ściągnięcie którejś z warstw, jeśli zrobi się cieplej. Nigdy nie zapominaj sprawdzić aktualnej pogody przed wyjazdem. Nie pomijaj również faktu, że wysoko w górach panują zwykle surowsze warunki niż w miejscowościach, dla których podawana jest prognoza.

Należy wziąć pod uwagę, że najważniejszym elementem górskiego ubioru są buty trekkingowe. Muszą być dobrze dopasowane i wygodne. Nie powinno się wychodzić na szlak w nowych, nierozchodzonych butach - grozi to otarciami i odciskami. Byłoby dobrze, gdyby były one nieprzemakalne. Pamiętaj, że przed kontuzją najlepiej chronią buty wysokie, za kostkę.

Poniżej przedstawiam tabelę, w której uwzględniłem wszystkie ważniejsze części ubioru turystycznego. Chcąc poprawnie ją odczytać wybierz pogodę, która najbardziej odpowiada aktualnym warunkom. Następnie zsumuj wszystkie przedmioty w  kolumnie poniżej. W wyniku otrzymasz części ubioru, które na pewno będą Ci potrzebne, jak również te, które ewentualnie mogą się przydać. W przypadku odzieży tej samej kategorii (jak półbuty i buty wysokie albo spodnie z membraną lub bez) zielony haczyk oznacza przedmiot bardziej właściwy na dane warunki pogodowe a znak zapytania znaczy tyle, co "ewentualnie może być".Jeśli chodzi o pozostałe przedmioty oznaczone znakiem zapytania, to nie powiem Ci - weź je ze sobą. Ostatecznie mogą bowiem okazać się zbędne i będziesz je nosić na marne. Może jednak być także odwrotnie - nie weźmiesz ich i będziesz później żałować - stąd moja sugestia. Decyzję pozostawiam Tobie. Wydaje się jednak, że nie spakowanie ich nie powinno znacznie zagrozić Twojemu zdrowiu czy bezpieczeństwu. Co najwyżej, ale też niekoniecznie, odrobinę zmniejszy się Twoje poczucie komfortu w chłodniejsze dni i wieczory. Pozwoli jednak odciążyć to Twój bagaż i zaoszczędzić w nim cenne miejsce. Najważniejsze, żeby znalazły się w nim wszystkie rzeczy oznaczone jako potrzebne.


  Tak więc, trzymaj się ciepło!Przeczytaj także poradnik dotyczący pozostałego sprzętu trekkingowego >>>Komentarze

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien