Gdzie spać w górach?

Jako, że strona ta traktuje o górach, nie sposób polecać na niej miejsc noclegowych w miejscowościach turystycznych położonych  poniżej gór. Na pewno nie znajdziesz tutaj żadnych apartamentów ani kwater prywatnych. Odkąd pamiętam przyjmuję zasadę, że skoro chodzę po górach, to także i śpię w górach! Gdzie dokładnie?


Namiot

Moim ulubionym miejscem noclegowym jest oczywiście namiot i każdemu polecam zaopatrzyć się w jakiś! Nie będę zachęcał Cię do zakupu namiotu jakiejś konkretnej marki lub modelu. Szukając namiotu odpowiedniego dla Ciebie pamiętaj jednak, aby wybrać taki, który uchroni Cię przed deszczem. Dla naszych szerokości geograficznych optymalną wartością wodoodporności górnej powłoki namiotu są 3000 mm słupa wody. Pozwoli Ci ona przeczekać sucho nawet dwudniową ulewę. Rozbijając namiot trzeba oczywiście pamiętać, że nieprawidłowe rozbicie namiotu sprawi, że najlepsza nawet membrana przepuści nam wodę. Nie można, np. dopuścić do tego, aby tropik stykał się z wewnętrzną powłoką namiotu, gdyż w miejscach styku będzie ciekła woda. Nie można także brać pod uwagę wody, która skrapla się na wewnętrznej stronie tropiku z pary, którą sami wydychamy w czasie spędzonym w namiocie. Niektórzy, widząc krople wody pod tropikiem podczas zwijania namiotu sądzą, że namiot przepuścił wodę, ale nie biorą wtedy pod uwagę wody, którą sami wydzielili podczas snu oddychając. Więcej informacji, dzięki którym wybierzesz namiot odpowiedni dla Ciebie znajdziesz tutaj.

Mając namiot możesz tanio lub nawet za darmo spędzić czas w najpiękniejszych miejscach naszego kraju! Nie będę wspominał o tym, że "awaryjnie" możesz go rozłożyć w zasadzie wszędzie. Zawsze staraj się rozbić swój przenośny dom w miejscach do tego przeznaczonych. Za rozłożenie namiotu w miejscu niedozwolonym możesz otrzymać mandat. Czasami warunki nie są jednak sprzyjające do spania pod namiotem. Pozostaje Ci wtedy skorzystać z bazy noclegowej, którą oferują same góry.

Schroniska górskie

Pierwszą górską opcją noclegową o stałym charakterze jaka przychodzi zazwyczaj na myśl są oczywiście schroniska górskie. Stanowią one najdroższą ale i najwygodniejszą możliwość spędzenia nocy w górach. Nie będę tutaj wyliczał ich wszystkich, gdyż jest ich tyle, że nie widzę sensu w zasypywaniu Cię dodatkową listą linków. Lepiej będzie jeśli podczas planowania trasy znajdziesz na polecanej przeze mnie mapie-turystycznej.pl schronisko znajdujące się w Twoim zasięgu a następnie samodzielnie wyszukasz sobie informacje na jego temat w sieci.

Chatki studenckie i bazy namiotowe

Tańszą i jednocześnie nadal klimatyczną formę spędzenia nocy w górach stanowią chatki studenckie, bacówki oraz bazy namiotowe. Co prawda, wcześniej wspominałem już o namiocie ale pamiętać należy, że niekoniecznie zawsze rozbija się go na polu namiotowym, stąd też zasłużył on sobie na osobne ujęcie. Genialne zestawienie bacówek, chatek studenckich oraz baz namiotowych na terenie polskich Karpat znajdziesz na stronce chatki.com.pl. Gdyby tego było mało, po więcej pól namiotowych odsyłam na pola-namiotowe.info. Niestety niektóre z nich położone są daleko od szlaków. Strona pokazuje pola namiotowe w całej Polsce - należy zaznaczyć kategorię "w górach" ale nawet wtedy niektóre w pól położone będą u podnóży gór a nie gdzieś wysoko. Mimo wszystko podaję adres, może komuś się przyda.

Inne chatki i wiaty turystyczne

Na tym kończy się lista "względnie cywilizowanych" miejsc do spania. Następnym pomysłem, który przychodzi mi do głowy są wszelkie wiaty turystyczne. Muszę  w tym miejscu zaznaczyć, że jest to opcja pozbawiona wszelkich wygód, przeznaczona głównie dla tych, którym ich brak w zasadzie nie przeszkadza lub jest wręcz zaletą a także dla tych, którzy nie mają innego wyboru i nocleg w jednym z tych miejsc stanowi jedyną możliwość spędzenia nocy pod dachem. Kiedyś znalazłem mapkę  z naniesionymi obiektami tego typu. Uprzedzam, że niektóre z nich mogły już zostać nadgryzione przez czas. Korzystałem zaledwie z kilku z nich  ale wierzę, że Ty zrobisz z nich jeszcze lepszy użytek. Mapa dotyczy wyłącznie Sudetów. Znajdziesz ją tutaj. Z kolei w Karpatach mamy do dyspozycji sporą ilość bacówek, które zostały opisane tutaj. Bogatą listę podobnych miejsc, także w innych krajach, znajdziecie na tej mapie.

Pod chmurką

Ostatnią opcją, do której skłaniałem się już wielokrotnie, jest oczywiście spanie pod chmurką:) Ta forma noclegowa nie jest dozwolona w parkach narodowych. Ponadto każdy skłaniający się do niej, robi to za każdym razem na własną odpowiedzialność. Autor tekstu nie bierze żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek nieprzyjemności lub wypadki wynikłe z takiej decyzji. Jeśli sprzyja Ci pogoda i masz przy sobie karimatę i odpowiedni na panujące warunki śpiwór, możesz tego spróbować! Wrażenia zostaną do końca życia! To gdzie się rozbijesz zależy wyłącznie od Ciebie. Warto jednak pamiętać  o kilku podstawowych zasadach:
  • nie rozkładaj się tuż obok strumyka, bo w nocy będzie od niego ciągnęło chłodem
  • znajdź miejsce względnie osłonięte przed wiatrem
  • spakuj swój plecak i ukryj go około 100 - 150 m od miejsca noclegowego tak, aby włożone do niego jedzenie nie ściągnęło Ci na głowę wygłodniałego drapieżnika; aby plecak nie zamókł, użyj nieprzemakalnego pokrowca (jeśli masz go wyposażeniu)
  • z tych samych względów nie zostawiaj wokół obozowiska resztek jedzenia i opakowań po nim 
  • bądź gotowy do szybkiej zmiany położenia w razie niebezpieczeństwa ;)

Niezależnie od tego, którą opcję noclegu w górach wybierzesz, życzę Ci udanego wypoczynku po ciężkim dniu chodzenia.

Do zobaczenia rano na szlaku!

Komentarze

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien