Bezpieczeństwo w górach w 10 punktach

Mogłoby się wydawać, że w chodzeniu po górach najważniejsze są widoki, po które wchodzimy na szlaki... Nic bardziej mylnego. O wiele ważniejsze jest to, aby z tego szlaku wrócić. Dlatego też, tak bardzo istotne jest stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.


Należy mieć na uwadze, że na bezpieczeństwo podczas wyprawy składa się nie tylko posiadana wiedza ale także nieprzewidywalne warunki pogodowe, charakter samego podróżnika a nawet zwykły przypadek, dlatego autor tekstu nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek wypadki wynikłe podczas czyichkolwiek wyjazdów w góry. Każdy wyruszając na szlak jest odpowiedzialny za siebie samego oraz za osoby, które bierze pod opiekę. Przeczytanie żadnego poradnika nie gwarantuje pełni bezpieczeństwa i wyruszający w teren powinien być tego świadom. 

10 żelaznych zasad bezpieczeństwa w górach:

1. Zawsze zabierz ze sobą naładowany telefon
 • zapisz w nim nr tel. GOPR: 601 100 300
 • zdefiniuj w nim Twoje numery ICE (z ang. In Case of Emergency, czyli "w nagłym wypadku"), tzn. utwórz w książce telefonicznej kontakt o nazwie ICE i opatrz go numerem bliskiej Ci osoby, która w razie wypadku przekaże służbom ratowniczym wszelkie ważne informacje na Twój temat


2. Zapoznaj się z aplikacją RATUNEK a następnie zainstaluj ją na swoim telefonie.


3. Wychodząc na szlak podziel się z kimś informacją, dokąd idziesz, którędy i kiedy zamierzasz wrócić.

4. Wędruj wyłącznie oznaczonymi szlakami. Zejdź ze szlaku jedynie wtedy, gdy wiesz, że pomoże Ci to uniknąć jakiegoś niebezpieczeństwa. Jeśli nad którymś z oznaczeń szlaku zauważysz duży biały wykrzyknik, oznacza to, że za chwilę nastąpi zmiana przebiegu trasy i, że powinieneś być uważny, żeby nie zgubić szlaku.

Piesze szlaki turystyczne znakowane są zwykle w poniższy sposób:

 • czerwony - tym kolorem oznaczane są szlaki główne, najbardziej atrakcyjne
 • niebieski - szlaki dalekobieżne (długodystansowe)
 • zielony - szlaki prowadzące do charakterystycznych miejsc
 • żółty - szlaki łącznikowe i dojściowe
 • czarny - krótkie szlaki dojściowe

5. Tempo wędrówki dostosuj do jej najwolniejszego uczestnika a podczas wędrówki uważaj na  odłamki skalne i kamienie aby nie strącić ich komuś na głowę.

6. Sprzątaj po sobie! Zawsze miej przy sobie torbę jednorazową, do której będziesz mógł  schować wszelkie odpady i śmieci. Jeśli palisz papierosy, pusta puszka po napoju energetycznym trzymana w bocznej kieszeni plecaka dobrze sprawdzi się jako popielniczka i pojemnik na niedopałki. Uchroni to góry przed zanieczyszczeniem a lasy przed pożarami, pośrednio natomiast wpłynie na większe bezpieczeństwo turystów. Jeśli zauważysz pożar, zgłoś go pod numerem alarmowym 998 lub 112.

7. W razie nagłego załamania pogody zawróć zamiast uparcie przeć naprzód. Gdy w grę wchodzi Twoje bezpieczeństwo, lepiej by wygrał rozsądek, nie ślepa duma. Jeśli zbliża się burza i słyszysz już grzmoty, w łatwy sposób możesz określić, jak daleko się ona od Ciebie znajduje. Pomnóż ilość sekund pomiędzy błyskiem a grzmotem przez liczbę 332 (dźwięk rozchodzi się w powietrzu z prędkością 332 m/s). Otrzymany wynik to odległość w metrach od miejsca, w którym uderzył piorun. Przykładowo - jeśli między błyskiem a grzmotem upłynęło 5 sekund, oznacza to, że piorun uderzył nieco ponad 1,5 km od Ciebie. Następnie kieruj się w możliwie najbardziej przeciwnym kierunku. Jeśli jest to konieczne - zawróć z obranej uprzednio trasy. Jeżeli jednak burza zastanie Cię na szlaku, trzymaj się podstawowych zasad postępowania:
 • unikaj odsłoniętych przestrzeni, szczytów gór, grzbietów górskich, pojedynczych skał i drzew,
 • nie wędruj w bezpośrednim pobliżu strumyków, odsuń się również od wszelkich metalowych konstrukcji (w tym od drabinek i łańcuchów),
 • jeśli znajdujesz się w pobliżu skał, nie dotykaj ich i odsuń się od nich na co najmniej metr,
 • przybież pozycję kucającą ze złączonymi nogami a jeśli jest to możliwe, odizoluj się od podłoża siadając na plecaku lub karimacie,
 • jeśli wędrujesz z innymi, nie trzymajcie się za ręce, wręcz rozproszcie się na pewną odległość aby w przypadku uderzenia pioruna ucierpiało jak najmniej osób.
 • jeśli chodzi o korzystanie z telefonu komórkowego podczas burzy, musisz wiedzieć, że wszelkie urządzenia elektryczne, które nie są podłączone do sieci elektrycznej, są generalnie bezpieczne i nie musisz się obawiać, że nieużywane ściągną na Ciebie nieszczęście podczas burzy. Jeśli jednak wykonujesz połączenie telefoniczne lub korzystasz z internetu wykorzystując połączenie GSM, urządzenie wytwarza wtedy wokół siebie pole elektromagnetyczne, które może jonizować powietrze, co w konsekwencji może zwiększyć prawdopodobieństwo ściągnięcia pioruna. Nikt nie dowiódł tego eksperymentalnie ale chyba nikt też nie chce sprawdzać tego na sobie. Niektórzy mówią, że warto zostawić telefon włączony aby w razie potrzeby móc szybko wezwać pomoc. Jeśli jednak będziemy w środku burzy i zadzwonimy po pomoc, to i tak nikt nam doraźnie nie pomoże - nie przyleci od razu żaden śmigłowiec a pomoc naziemna też dotrze po czasie, gdyż burze szybko się przemieszczają, tak więc w niczym nam nie pomoże zostawienie włączonego telefonu po tym, jak burza już nas dopadnie. A jest szansa, jakkolwiek mała ale jednak, że może zaszkodzić. O ile więc telefon śmiało można w trakcie burzy przenosić, nawet włączony, o tyle lepiej jednak z niego nie korzystać, kiedy pioruny uderzają wokół nas. Dla zupełnego bezpieczeństwa najlepiej będzie go po prostu wyłączyć (sami możemy z niego nie korzystać ale nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś inny zdecyduje się na niego zadzwonić) a następnie ewakuować się w najbardziej bezpiecznym kierunku. Jeśli natomiast chcemy dzwonić po pomoc, to zróbmy to zanim znajdziemy się w polu rażenia piorunów i znajdźmy możliwie bezpieczne schronienie. W obu przypadkach, w miarę możliwości, należy stosować się do wyżej nakreślonych zasad.

8. Jeśli wybierasz się w góry zimą, zorientuj się w aktualnych komunikatach lawinowych. Zakładam, że skoro czytasz ten poradnik, to najprawdopodobniej nie jesteś jeszcze na tyle doświadczonym turystą, by móc ryzykować wejście na szlak przy podwyższonych alarmach dotyczących tego niebezpiecznego zjawiska (drugi stopień zagrożenia lawinowego i wyżej). Jeśli mimo to masz zamiar wybrać się w teren lawiniasty sięgnij po odpowiednią wiedzę. Jako, że nie jestem ekspertem w tym temacie, polecam Ci na początek poczytać o stopniach zagrożenia lawinowego oraz przejrzeć 3-częściowy poradnik dotyczący 1. zjawiska lawin, 2. powstawania lawin i 3. sposobów postępowania w terenie lawiniastym. Poradniki te dadzą Ci jednak jedynie wiedzę teoretyczną, więc przed udaniem się w teren lawiniasty najlepiej byłoby zapisać się na fachowy kurs lawinowy organizowany przez TOPR. Poza tym pamiętaj o wzięciu ze sobą odpowiedniego sprzętu (detektor lawinowy, plecak lawinowy, łopata i sonda - nie musisz ich kupować, gdyż można je wypożyczyć).

9. W razie wypadku zachowaj spokój i wezwij pomoc pod numerem 601 100 300 lub 112. Jeśli niestety nie masz zasięgu  w telefonie, będziesz musiał nadwyrężyć struny głosowe i trochę pokrzyczeć. Jeśli masz, to skorzystaj jednak z gwizdka ratunkowego - obecnie są one montowane fabrycznie do większości plecaków turystycznych. Możesz również dawać sygnały świetlne (latarka, lusterko). Jeśli znajdujesz się na półce skalnej lub innym odsłoniętym miejscu, możesz także machać największymi elementami ubioru. Jeśli osoba poszkodowana oddycha, zabezpiecz ją przed wychłodzeniem oraz na bieżąco sprawdzaj jej stan. Występowanie oddechu najlepiej sprawdzić przez przybliżenie policzka do ust poszkodowanego. Jeśli jednak nie oddycha (np. przez porażenie piorunem lub dłuższe przebywanie pod śniegiem), natychmiast przejdź do akcji reanimacyjnej. Opróżnij jamę ustną poszkodowanego z ewentualnych resztek jedzenia, rozepnij jego ubranie, połóż splecione dłonie na klatce piersiowej i zacznij masaż serca. Po serii 30 naciśnięć na klatkę piersiową odchyl lekko głowę poszkodowanego do tyłu aby udrożnić jego drogi oddechowe a następnie wykonaj 2 wdechy. Postępuj tak do momentu odzyskania oddechu przez poszkodowanego lub przybycia wykwalifikowanej pomocy.


10. Jadąc w góry poza granice naszego kraju wykup ubezpieczenie turystyczne - jego koszt nie jest wysoki a w razie wypadku oszczędzi Ci poniesienia sporych kosztów, które będą musiały pokryć ewentualną akcję ratunkową lub hospitalizację. Dobry poradnik dotyczący górskich polis ubezpieczeniowych znajdziesz tutaj.Odkąd chodzę po górach, stosuję się do tych zasad i nigdy nie przydarzyła mi się w nich jeszcze kontuzja, nie zachorowałem po żadnym wyjeździe ani nie zgubiłem się podczas żadnego z nich. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną względem innych! Niech nigdy nie zwiedzie Cię myśl, że skoro posiadasz już trochę doświadczenia, to możesz nagiąć niektóre z tych punktów. Uwierz mi - uda Ci się dziewięć razy, ale za dziesiątym w najlepszym wypadku pożałujesz pierwszego. Dlaczego w najlepszym? Ponieważ w najgorszym nie będzie już komu żałować.

Niektóre z powyższych punktów mogą brzmieć strasznie, jednak jeżeli po wejściu na szlak będziesz mieć na uwadze powyższe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, pozostanie Ci już tylko cieszyć się dobrze zaplanowaną wcześniej podróżą!

   Dokądkolwiek niosą Cię nogi, uważaj na siebie!

Komentarze

 1. Śwetne! Gratuluję wykonania :-) To idealnie trafia w mój gust.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Nowe komentarze będą widoczne po zatwierdzeniu.

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien