Ojcowski Park Narodowy

Trasa na:   jeden dzień
Plan:         przejść się Doliną Prądnika i ponad nią
Dojazd:     autem do Ojcowa (zaparkuj tutaj)
Dystans:    ok. 10 km

Zadawaliście sobie już kiedyś pytanie "jeśli nie góry, to co?" ...Niziny? Nie umniejszając ich walorom, dla mnie i zapewne dla wielu innych ludzi gór, pod względem wizualnym wieje tam nudą. Zdecydowanie zbyt płaski horyzont... Szukając odpowiedzi, zacząłem myśleć sobie tak: jeśli to "w górach jest wszystko, co kocham", to z pewnością pokocham też inne miejsca, w których znajdę to samo, co w górach, zgadza się? Tylko... czy można w ogóle znaleźć miejsca, które posiadają cechy gór a górami nie są...? Okazuje się, że tak! Odpowiedź jest prosta... brzmi: Jura!

Jura Krakowsko-Częstochowska, bo o niej mowa, nie jest co prawda terenem górskim, jednak elementy krajobrazu, które zobaczymy na jej szlakach należą do typowo górskich! Wędrując po jurze natkniemy się zarówno na strzeliste skały, jaskinie, głębokie doliny, urwiste zbocza oraz wysokie wzniesienia. Tak samo jak w górach! Osoba znająca się nieco na rzeczy zwróci nam jednak uwagę, że w odróżnieniu od swych górskich odpowiedników, jurajskie elementy krajobrazu nie powstały poprzez ruchy górotwórcze, czyli wypiętrzanie warstw skalnych, tylko przez długotrwałą erozję materiału. Miejsce, które prezentuję w tym artykule, czyli Dolina Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym, zostało utworzone przez wymywanie miękkich warstw skalnych znad twardszych wapieni jurajskich. Te twarde wapienne skały, w wyniku wymycia miękkiego materiału, który niegdyś je pokrywał, sterczą do dzisiaj ponad otaczającą je dolinę ku uciesze rzeszy turystów, którzy przyjeżdżają w te strony. Ze względu na podobieństwo krajobrazu właśnie a nie przez jego genezę, zdecydowałem się umieścić relację z tego miejsca dla wszystkich koneserów zarówno obłych, jak i poszarpanych linii krajobrazu.

Mapa trasy:

Po drodze do centrum Doliny Prądnika obowiązkowo zatrzymujemy się przy Zamku w Pieskowej Skale.

Tuż obok sterczy ku niebu skała zwana Maczugą Herkulesa.


Nieco dalej natkniemy się na Kaplicę na Wodzie. Jest to miejsce w doskonały sposób obrazujące tzw. "polską kreatywność". Otóż wzniesiona ona została w 1901 r., kiedy ziemie te, podobnie jak cała Polska, znajdowały się pod zaborami. Car Mikołaj II wydał wcześniej zakaz budowania świątyń na ziemi ojcowskiej. Kreatywni mieszkańcy wybudowali więc swoją świątynię... na wodzie, ponad drążącym ich dolinę Prądnikiem! Całe przedsięwzięcie było zgodne z przepisami i świątynia stoi dumnie do dziś.Zostawiając samochód w centrum Ojcowa udajemy się na spacer. Dość szybko trafiamy na skałę zwaną Igłą Deotymy.

Igła Deotymy z drugiej strony,

Ponownie Igła Deotymy,


Na terenie parku skatalogowano już ponad 400 jaskiń a przypuszcza się, że jest ich znacznie więcej! Oto jedna z wielu grot skalnych, znajdująca się tuż przy szlaku.

Widok ze środka groty. 

Skały na zboczach Góry Koronnej.
Nie tylko w Tatrach konie wożą turystów!

Brama Krakowska. Najsłynniejsza z kilku bram skalnych znajdujących się na terenie Jury. Posiada wysokość około 15 m. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że niegdyś wiódł tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.

Wejście do Jaskini Ciemnej.


Widok na Bramę Krakowską z góry.

Rekonstrukcja obozowiska neandertalczyków, którzy przed około 60 tys. lat zamieszkiwali to miejsce.


Skała Rękawica. Legenda głosi, że podczas najazdu tatarskiego okoliczna ludność poszła szukać schronienia przed najeźdźcami w Jaskini Ciemnej. Bóg własną ręką podobno zasłonił  wejście do jaskini, w której schronili się ludzie przed Tatarami. Tak rzekomo powstała ta skała.

Poniżej Rękawicy, w dolinie po prawej widać Bramę Krakowską.


W tle Wzgórze Rusztowa, po prawej zbocza Chełmowej.


Kilka zdjęć z widokiem na Dolinę Prądnika. W dole widać strużkę wijącej się wody, która od milionów lat powoli drąży tę dolinę. Tak wielką siłę ma niepozorny na pierwszy rzut oka Prądnik!Widok na dolinę ze Wzgórza Okopy.Kolejna grota przy szlaku.


Wzgórze Okopy. We wczesnym średniowieczu istniało na nim grodzisko obronne.

Rodzina kaczek płynąca Prądnikiem.


Prądnik i Góra Koronna.

Góra Koronna.Skała Jonaszówka.

Widok na Ojców z Jonaszówki. W tle Zamek Ojców.

Zamek Ojców. Warownia wzniesiona na polecenie Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku.


Prawda, że niemal jak w górach?

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien

Wspierają mnie:

CQB.PL Ledlenser COMPASS
mountainking.pl frago.pl Varms Knives Sygnatura