Malý Rozsutec, Veľký Rozsutec

Trasa na:   4 dni
Plan:         przejść wzdłuż całą słowacką Małą Fatrę Krywańską
Dojazd:      autem do Terchovej (zaparkuj tutaj)
Dystans:    ok. 50 km

Dzień:       pierwszy, ok. 13 kmMała Fatra jest obecnie słowackim pasmem górskim. Nie zawsze jednak tak było! Podczas panowania Bolesława Chrobrego ziemie te należały do państwa polskiego. Utracił je niestety jego syn - Mieszko II zwany Gnuśnym. Na szczęście, bez względu na gnuśność prastarych władców, żeby odwiedzić te tereny nie musimy się nadto wysilać. Nie musimy forsować granic. Ba... nie jest nam potrzebny nawet paszport... wystarczy wsiąść w auto i już po kilku godzinach drogi jesteśmy na miejscu - w krainie Juraja Jánošíka – legendarnego zbójnika, który urodził się w Terchovej, czyli miejscowości, z której rozpoczynam wyprawę.

 Najpierw jednak kilka słów o samych górach. Według polskiej regionalizacji fizycznogeograficznej Mała Fatra należy do Centralnych Karpat Zachodnich. Po Tatrach, Niżnych Tatrach i Masywie Babiej Góry, stanowi ona czwartą co do wysokości część Karpat Zachodnich. Pasmo to rozciąga się z północnego wschodu na południowy zachód, na obszarze długim na około 50 km i szerokim na maksymalnie 17 km. Mniej więcej w połowie pasma rzeka Wag dokonuje przełomu Małej Fatry dzieląc ją na dwie części. Na poniższej mapie widać obie wyspy górskie podzielone wyżej wspomnianą doliną, znajdującą się miedzy miejscowościami Žilina i Vrútky.


 Na południowy zachód od doliny rzeki Wag znajduje się Mała Fatra Luczańska. Po tych górach jeszcze nigdy nie chodziłem. 

 W ramach tej relacji pokażę Wam przejście wzdłuż całej północno-wschodniej części Małej Fatry zwanej Małą Fatrą Krywańską. Jest to jednocześnie wyższa, bardziej znana, stąd też pewnie bardziej interesująca część tych gór. Najwyższe szczyty to: Veľký Kriváň (1709 m), Malý Kriváň (1671 m), Chleb (1646 m), Hromové (1636 m), Veľký Rozsutec (1610 m), Stoh (1607 m), Suchý (1468 m), Poludňový Grúň (1460 m), Malý Rozsutec (1344 m). Podczas wyprawy, którą właśnie zaczynam relacjonować, wszedłem niemal na wszystkie z nich, oprócz Stoha i Poludňovego Grúňa. Gdyby nie fakt, że w czasie II Wojny Światowej hitlerowcy spalili schronisko w okolicach Veľkýego Rozsutca, nie byłbym zmuszony schodzić pierwszego dnia do Štefanovej na noc i zapewne wszedłbym także na te dwa szczyty.

 Swoim krajobrazem Mała Fatra dość mocno przypomina Tatry Zachodnie. Chodząc po niej w wielu momentach przypominały mi się również nasze Bieszczady, czasami trochę Karkonosze. Są to bardzo różnorodne góry. Zobaczymy tu zarówno masywne, skaliste szczyty (jak Mały i Wielki Rozsutec), rozległe hale pasterskie na większości odcinków grzbietowych, długie i głębokie doliny, liczne i efektowne wychodnie skalne, nieliczne i małe jaskinie, jak również wąskie wąwozy z rwistymi potokami i stromymi ścianami (Dolné Diery, Horné Diery). Każdemu polecam wybrać się kiedyś w te góry. Mam nadzieję, że co niektórych przekona do tego poniższa fotorelacja.

 Nie przedłużając zbytnio opisu, przechodzimy do relacji. W tym poście przedstawię pierwszy dzień wędrówki, w którym to podchodząc z Terchovej, wszedłem wraz z żoną na Malý i Veľký Rozsutec, po czym zeszliśmy na noc do miejscowości Štefanová.

Mapka tego etapu trasy:
Plan trasy pochodzi z serwisu mapy.hiking.sk.

15 lipiec 2013

Ukwiecone łąki nieco powyżej Terchovej.

Moja dzielna kozica ze swoim sporym bagażem (mój był jeszcze większy).

Widok na Malý RozsutecNieco pod szczytem


Na szczycie Małego Rozsutca


Veľký RozsutecW tle widoczny Veľký Choč w Górach Choczańskich


Na zejściu ku Sedlo Medzirozsutce
Wchodząc na Veľký Rozsutec weszliśmy w chmurę. 

Tym samym skończyły się szersze widoki.

 Na domiar złego, na szczycie Velky'ego Rozsutca zaczęło padać. Pomimo posiadania odpowiedniego obuwia, przez całe zejście do Štefanovej ślizgaliśmy się na błocie, zapewne przez mocno dociążające nas plecaki. Po kilku godzinach wyczerpującej trasy, zmęczeni i mocno ubrudzeni dotarliśmy do ośrodka Chata pod Lampášom, w którym spędziliśmy noc.
Komentarze

"To ryzykowna sprawa wychodzić z domu za próg. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo, dokąd Cię poniosą."
J.R.R. Tolkien

Wspierają mnie:

CQB.PL Ledlenser sklepdlaturysty.pl Varms Knives
mountainking.pl frago.pl COMPASS Sygnatura